Starší data 7

Wroclaw Challenge 2015, ml. žačky a ml. žáci

20. až 22. 3. se konal v polské Wroclawi tradiční mládežnický turnaj ve všech zbraních. Jeho historie sahá do roku 1978, kdy proběhl první ročník pod názvem INCO. Stejný název měl až do roku 1991. V letech 1992 až 2006 probíhal pod názvem Challenger Vitti, a od roku 2007 pak jako Challenge Wratislavia. Jeho oblíbenost je ve světě opravdu velká. Letos přijelo do Wroclawi celkem 1392 chlapců a děvčat ze 32 států z Evropy, Asie, Afriky a Ameriky, kteří byli rozděleni do tří kategorií ve všech zbraních. Během tří dnů bylo  odšermováno  devět kategorií na 24 planších s naprosto brilantní organizací, za což je třeba před organizátory smeknout. A do této úžasné "mlýnice na šerm" odcestovali i dva členové našeho klubu Dorotka a Ivan Víchovi. 

 V Ivanově kategorii šermovalo 123 šermířů z 18ti států a Ivan měl smůlu při nasazení do skupiny, protože všichni ostatní byli o dvě hlavy vyšší. Přesto bojoval srdnatě a výsledkem byla dvě vítězství, která ovšem nestačila na postup do eliminace. Konečné umístění na 91. místě ze 123 je pěkný výsledek a Ivan zasluhuje pochvalu za bojovný výkon. Při zkvalitnění techniky se jistě dostaví ještě lepší výsledky.

Dorotka měla hned v prvním utkání  velkou smůlu, kdy 17 vteřin před koncem dostala od polské soupeřky poslední zásah a prohrála 4:3. Pak ale následovaly čtyři vítězství 4:1, 4:0, 4:2  a  4:1 a ještě jedna porážka. Celkem tedy 4:2, což znamenalo celkově 2. místo ve skupině. Při účasti 133 šermířek i tak skvělý výsledek ve skupině stačil jen na 38. místo v celkovém pořadí. Teď  poslední zásah od polky mrzel dvojnásob.V duchu jsme doufali, že toto umístění zajistí Dorotce volný los a že postoupí do eliminace 64. Tento předpoklad ale nevyšel a Dorotka musela bojovat o 64ku s tureckou šermířkou. Pustila se do soupeřky odvážně a odměnou jí bylo vedení 8:0 po prvních  dvou minutách. Pak utkání dobojovala 12:3 a byla ve 64. Velmi kvalitní způsob boje naznačoval, že by následující eliminace s další polskou šermířkou  nemusela být poslední. Dorotka začala šermovat pozorně a po první třetině vedla 7:5. Bylo poměrně jasné, že polka nevěděla jak dál a  naděje začala narůstat. Ve druhé třetině ovšem najednou polku rozbolela noha. Zavolali lékaře, který ji ošetřoval a "hrozen" trenérů při tom radil jak dál. Soupeřka na konec zvrátila výsledek ve svůj prospěch 12:8 a to byla pro Dorotku stopka. Konečné 43. místo ze 133 je velmi kvalitní umístění. Co je ale důležitější je to, jakým pěkným a bojovným způsobem šermovala poslední dvě eliminace.  Doufám, že to nebylo naposledy a že tento výkon bude stále opakovat. I Dorotka samozřejmě zaslouží pochvalu.

Jiří Wilka, trenér mládeže Sportovní šerm Zlín.

 

Mladý mušketýr 2015 zvětšit

V sobotu 7. 3. 2015 se uskutečnil v Praze turnaj minižáků v šermu fleretem. Tohoto turnaje se zúčastnili za klub Sportovního šermu Zlín, Kateřina HLUCHÁ, Ema VÍCHOVÁ a Ivan VÍCHA.

V kategorii minižaček ( 12 startujících ), startovali Kateřina Hluchá a Ema Víchová. Zatímco Ema, která byla jednou z nejmladších startujících a teprve se seznamuje s atmosférou šermířských turnajů, prohrála všechna utkání a v konečném hodnocení obsadila poslední 12 místo, Kateřina Hluchá je už skušená šermířka, která již absolvovala několik turnajů v šermu. Vstup do turnaje byl pro Kačku velice úspěšný ( v základní skupině 3 vítězství a 2 porážky ), při nasazování do eliminací byla Kačka nasazena, jako šestá. Z cela nepochopitelně, však v eliminaci prohrála s Kateřinou Ilekovou ze Sokola Bystřice, která byla nasazena jako 11. šermířka a tím se Kačka neprobojovala do první osmičky šermířek. V konečném hodnocení, obsadila Kačka 9. místo.

V kategorii minižáků ( 23 startujících ), startoval za klub Sportovního šermu Zlín, Ivan Vícha. Ivan ze základní skupiny ( 3 vítězství a 2 porážky ), postupoval do eliminací z osmého místa. V první eliminaci měl Ivan volný los a v další eliminaci měl za soupeře Vojtěcha Rückela z Orla Hradec Králové, kterého porazil 10:9 a postoupil do čtvrtfinále. Ve čtvrtfinále měl za soupeře Adama Woznicu z Baníku Most, kterého porazil 10:5 a tím se Ivan probojoval do semifinále turnaje. V semifinále byl jeho soupeřem pozdější vítěz celého turnaje,Tomáš Chramosta z Lokomotivy Liberec, se kterým již Ivan prohrál. V konečných výsledcích, Ivan Vícha obsadil krásné 3. místo, a opět prokázal, že se umí pod trenérským vedením Jiřího Wilky, zodpovědně připravit na turnaje v šermu.

Zdeněk Traub, předseda klubu

Výsledky ve formátu PDF

Brněnský pohár (Rybářův memoriál)
fleret mladší žáci 11. 4. 2015
SBI

Ve dnech 11.4.2015 a 12.4.2015 se v Brně zúčastnili naši mladí šermíři ( Dorota VÍCHOVÁ, Ema VÍCHOVÁ, Michaela HLUCHÁ a Ivan VÍCHA ), turnaje v šermu fleretem o Brněnský pohár. Naši šermíři, tentokrát nespnili očekávání, se kterými na turnaj odjížděli. Nejlepšího umístění dosáhla Dorota Víchová v kategorii mladších zákyň a to 5. místo a Míša Hluchá v kategorii žákyň obsadila 6. místo. Z celkového umístění všech našich šermířů plyne, že je nutno přidat v tréninkovém nasazení.

Zdeněk Traub, předseda klubu

Výsledková listina ve formátu PDF je ZDE
Foto

SC CUP 2015
kord žáci SC PRAHA 25. 5. 2015

Dne 25.4.2015 se konal turnaj žáků v šermu kordem na SC Praha, za účasti 70 šermířů z ČR a Německa.

Z našeho oddílu se zúčastnili Filip BURK a Jakub NAVRÁTIL. Jakub podal svůj standartní výkon a skončil celkově skončil na 56 místě. Jakub má co zlepšovat, aby mohl podávat lepší výkony, jinak se snažil bojovat jak nejlépe uměl. Filip si počínal zpočátku velmi dobře a po ukončení druhého kola skončil na 8 místě. Postoupil přímo do druhého kola eliminace, kde prohrál 12/15 a v opravné eliminaci prohrál 7/15. Celkově skončil na 26 místě. Za výkon, který podal po celý turnaj si zaslouží pochvalu a přání, ať se příště daří ještě lépe. Přeji oběma hodně sportovních úspěchů.

Trenér Zdeněk Hynek

Mostecký fleret
žačky a mladší žačky
TJ Baník Most – oddíl sportovního šermu. Areál TJ Baníku Most.

V sobotu, 2.5.2015, se v Mostě, Dorota VÍCHOVÁ a Michaela HLUCHÁ, zúčastnily turnaje v šermu fleretem O Mostecký fleret. V základní skupině obě naše děvčata měla jenom po dvou vítězstvích a čtyřech porážkách. Vzhledem k nízkému počtu šermířek, všechna děvčata postupovala do šestnácti členné eliminace, kde bojovala o postup do první osmičky. Míša Hluchá měla v první eliminaci za soupeřku Halaškovou N. z USK Praha, kterou porazila 15:13 a postoupila do první osmičky. V této skupině měla jako soupeře Štěpánku Němcovou z Loko. Liberec, na kterou již nestačila a prohrála 1:15. V celkovém hodnocení obsadila Míša 8. místo. Dorota Víchová, v první eliminaci měla za soupeřku Kristýnu Bursíkovou z Bohemians Praha, kterou porazila 15:6 a tím postoupila mezi prvních osm účastnic. V boji o postup do první čtverky, prohrála s |Eliškou Maličkovou z Bystřice 8:15 a v celkovém pořadí obsadila Dorotka 7. místo. K pěknému umístění, oběma šermířkám gratulace.

V kategorii mladších žákyň, v šermu flertetem soutěžila i dvě naše děvčata a to Dorota VÍCHOVÁ a Kateřina HLUCHÁ. V základní skupině měla Dorota Víchová 5 vítězství a 1 porážku, Kateřina Hluchá 1 vítězství a 5 porážek. Opět, při malém počtu startujících, všichny účastnice postoupily do první šestnácky. Dorotka, měla volný los a postoupila přímo mezi prvních osm účastnic, kde porazila Karolínu Holou ze Sokola Brno I, 12:2 a tím postoupila do první čtveřice.Zde byla její soupeřkou Adéla Kocourová ze Sokola Brno I, se kterou prohrála 4:10 a Dorotka nakonec získala třetí místo a bronzovou medaili. Kateřina Hluchá, hned v první eliminaci prohrála s Karolínou Holou ze Sokola Brno I 12:3 a v konečném hodnocení obsadila 11. místo. Výsledky našich šermířek lze hodnotit, jako pěkné, ale je vidět, že je nutné, více se soustředit na vypilování, určitých návyků, při tréninku školy šermu.

Zdeněk Traub

Finále Mistrovství ČR v šermu fleretem žačky

V sobotu 30.5.2015, se v Brně uskutečnilo Finále Mistrovství ČR v šermu fleretem, žaček. Finále mělo 17 účastnic, mezi kterými startovaly i dvě šermířky (Dorota VÍCHOVÁ a Michaela HLUCHÁ), z klubu Sportovního šermu Zlín.

Již prví kolo naznačilo, že to naše děvčata nebudou mít lehké. Dorotka Víchová v prvním kole z 5-ti členné skupiny vyhrála dvě utkání a dvě utkání prohrála. Míša Hluchá v prvním kole byla nalosovaná do 6-ti členné skupiny, kde obdobně, jako Dorotka měla pouze dvě vítězství a tři porážky. Přesto obě naše šermířky postoupily do 16-ti členné eliminace. Míša v této eliminaci, měla za soupeřku Natálii Halaškovou z USK Praha, se kterou prohrála 15:12 a tím byla z dalších bojů vyřazena. Dorotka v 16-ti členné eliminaci, měla za soupeřku Lucii Vlčkovou ze Sokola Brno I, kterou porazila 15:0 a postoupila mezi 8 nejlepších šermířek turnaje. V boji o první čtyři místa měla za soupeřku Michaelu Macko, ze Sokola Brno I, se kterou prohrála 15:7 a rovněž byla z dalších bojů vyřazena.

V konečném účtování ve výsledkové listině, obsadila Dorotka Víchová 8. místo a Míša Hluchá, 10. místo. Dle názoru trenéra mládeže Jiřího Wilky, budou muset naše děvčata na sobě hodně zapracovat, neboť špička šermířek v jejich kategorii jim hodně kvalitativně utekla. Přesto oběma našim šermířkám patří uznání za bojovnost, avšak ta jenom v takové soutěži, jako je Finále MČR žaček, nestačí.

Zdeněk Traub

 

Další články jsou ještě v aktuálních oddílech